guissepe conte

di-maio-1-1280x661.jpg
ad min20:11 | 21/05/2018

Dy partitë fituese të zgjedhjeve në Itali i kanë dorëzuar emrin e propozuar për kryeministër Presidentit të Republikës, Sergio Mattarella. Në një deklaratë pas takimit me kreun e shtetit, kryetari i Lëvizjes 5 Yjet, Luigi di Maio ka thënë se Italia ndodhet përpara një momenti historik.

Ai ka shprehur bindjen se personi i propozuar për drejtimin e qeverisë, Giuseppe Conte, do të jetë në gjendje të çojë përpara programin. Di Maio ka theksuar se programi përmban kriteret e kërkuara nga partia e tij, mes të cilave të ardhurat familjare, shëndetësia, arsimi dhe rritja e shpenzimeve.

Në të njëjtat linja, kryetari i Ligës së Veriut, Matteo Salvini ka deklaruar se pas dorëzimit të emrit të kryeministrit tek presidenti pret që qeveria e re të nisë sa më shpejt nga puna. Ai ka thënë se, ekzekutivi i ri do të ketë në fokus interesin kombëtar, duke respektuar të gjitha normativat dhe detyrimet, me qëllim zhvillimin e ekonomisë së vendit.

Mezi presim të fillojmë nga puna”, ka thënë Salvini./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono