fluturimi

historia.jpg
ad min17:51 | 20/10/2019

“Qantas” arriti të realizonte një fluturim testues historik pa ndalesë nga Ne Jorku në Sidney, duke analizuar ndikimet e mundshme mbi pilotët, ekuipazhet dhe pasagjerët e atij që do të ishte udhëtimi më i gjatë me aeroplan komercial në botë. Shefi ekzekutiv i “Qantas”, Alan Joyce, tha se ky ishte një moment me të vërtetë historik për “Qantas”, aviacionin australian dhe aviacionin botëror.

50 pasagjerë ishin në bordin e një “Boeing 787-9 Dreamliner” i ri i cili u ul në Sidney të dielën në mëngjes, pas një udhëtimi prej 16.200 kilometrash që zgjati 19 orë e 16 minuta.

Udhëtimet e gjata pa ndalesë janë gjithmonë e më shumë të kërkuara dhe Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) pret që numri botëror i pasagjerëve vjetorë të rritet nga 4.6 miliardë këtë vit në 8.2 miliardë deri në vitin 2037./ABC News Albania

avioni-2.jpg
nev ila20:16 | 17/06/2019

Prestigjozja britanike “The Sun”, ka shkruar se një avion i linjës Prishtinë-Bazel ka përjetuar disa turbulenca gjatë fluturimit.

Vetë pasagjerët që ndodheshin në avion kanë shpërndarë edhe pamjet e turbulencave të regjistruara nga ata vetë.

The Sun shkruan se turbulencat zgjatën rreth 5 minuta ndërkohë që pasagjerët shihen të tmerruar duke qarë e bërtitur. Disa prej tyre janë lënduar. 10 prej pasagjerëve u dërguan në spital për ndihmë mjekësore.

Ekipet emergjente ishin në pistën e aeroportit për të pritur të lënduarit dhe personat që ishin në panik.

Edhe pse turbulencat janë të frikshme, nuk konsiderohet si një rrezik i madh.

Aeroplanët janë dizajnuar që të durojnë presionin e erës dhe shanset që krahët e avionëve të dëmtohen gjatë turbulencave janë minimale.

Kjo është arsyeja që pilotët dhe ekuipazhi nuk shqetësohen nëse avioni pëson këto turbulenca. Gjithsesi këto 5 minuta për pasagjerët e avionit të linjës Prishtinë –Bazel kanë qenë të tmerrshme.

blob:https://www.thesun.co.uk/f3112a52-baa2-4c3e-89d9-576a231e75a6./abcnews.al

RAMA-PER-AIR-ALBANIA.mpg_snapshot_00.35-1280x720.jpg
ent ela20:11 | 14/09/2018

Një kompani ajore me flamur shqiptar nis nesër për herë të parë fluturimet nga Tirana drejt Stambollit e anasjelltas dhe në vazhdim edhe drejt destinacioneve të tjera europiane. Në aeroportin e Rinasit, sot u inagurua kompania shqiptare e fluturimeve, Air Albania.

Ky është avioni i parë me flamur shqiptar që ulet në aeroportin e Rinasit, data 14 shtator 2018 ora 19:00. Është avioni i Air Albania, kompanisë së parë ajrore me kapital shqiptar, publik dhe privat që u inagurua dhe nis fluturimet nga e shtuna. Destinacioni i parë i saj është linja Tiranë-Stamboll-Tiranë. Por shumë shpejt avionet e Air Albania pritet të lidhin Tiranën me shumë destinacione europiane e deri në SHBA. Avionet e linjës kuq e zi do të mbajnë simbolikisht dhe emra poetësh të shquar shqiptarë.

Edi Rama: “Ky që është kqtu mbrapa është “Lasgushi”. Tjetri që do të vijë menjëherë pas fluturimeve test mes Tiranës dhe Stambollit për të filluar pastaj me Romën, Milanon, Bolonjën dhe Londrën do të jetë “Migjeni” dhe ambicia jonë është që deri në fund të vitit të ardhshëm të çojmë direkt nga Tirana në Neë York “Nolin”.”

Duke folur në ceremoninë e përurimit të Air Albania Kryeministri Edi Rama e cilësoi kompaninë e fluturimeve me flamur shqiptar si ëndërr të bërë realitet.

“Është një ëndërr që sot merr krahë për të filluar një fluturim që do të jetë i gjatë dhe jo i lehtë por që syimi ynë dhe ambicia ime është që të mund ti çojë shqiptarët sa më largdhe ti ndërlidhë ata sa më shumë.”

Kryeministri garantoi qëndrueshmëri dhe vazhdueshmëri dhe mbi të gjitha shërbim dinjitoz dhe çmime konkuruese nga kompania e parë e fluturimit Air Albania.

“Është një nga instrumentat për tu çliruar nga kjo trashëgimi duke ofruar udhëtime me një shërbim dinjitoz dhe me çmime shumë konkuruese. Ashtu sikundër edhe ndërtimi i aeroporteve të reja çon në këtë rrugë.”

Kryeministri foli dhe për synimin e kësaj qeverie për të pasur edhe tre aeroporte në vend.

“Synojmë aeroportin e Kukësit, Vlorës dhe Sarandës.”

Sipas Ramës, me këtë kompani fluturimesh nis një rrugë e re ndërlidhje me Europën dhe më tej./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono