Durrës, gjykata vendosi ekstradimin e rusit të akuzuar për terrorizëm

20:11 | 10/09/201920:110

Gjykata e Durrësit vendosi ekstradimin drejt Rusisë të 34-vjeçarit Rasul Miklaev. Ai akuzohet për terrorizëm pasi shteti rus e ka shpallur pjesëtar të organizatës terroriste ISIS. Arrestimi i tij u krye në vendin tonë në muajin korrik.

Ashtu sikurse edhe në seancën e kaluar, Miklaev i kërkoi trupës gjykuese të mos ekstradohet nga Shqipëria në Rusi, pasi atje do ta vrasin. Pavarësisht kësaj, gjykata vendosi ekstradimin me qëllim dorëzimin e tij para autoriteteve ruse.

Rasul Miklaev kishte hyrë nga Greqia në Shqipëri. Sipas informacioneve ai ka qendruar në kamp refugjatësh në Greqi dhe nga Shqipëria do të udhëtonte drejt vendeve të BE. Ka të dhëna që Miklaev ishte luftëtar i organizatës terroriste ISIS në Siri dhe Irak që në vitin 2013. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono