Dita e Verës në Tiranë

15:25 | 14/03/201915:250

Zbukurimet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe tregtarët ambulantë të ballokumeve ishin të vetmet detaje që përcillnin atmosferën e festës në Tiranë. Dita e Verës nga bashkia është parashikuar të festohet më 17 Mars, kur pritet mot me diell.

Dita e Verës këtë vit në Tiranë erdhi me qiell të zymte dhe ulje temperaturash. Atmosferën festive në kryeqytet e përcjellin zbukurimet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe tregtarët ambulantë që kanë dalë të nxjerrin të ardhura nga produktet e festës.

Tiranës i mungon gjallëria që e karakterizon në një ditë të zakonshme jave. 14 Marsi është zyrtarisht pushim, ndërsa bashkia festimet i ka zhvendosur me 17 Mars me argumentin e motit të keq.

Por si parashikohet të jetë koha të dielën?

“Për sa i përket ditës së dielë do të paraqitet kryesisht me mot të kthjellët dhe të ngrohtë. Pritet që të kemi rritje temperaturash mbi 20 gradë Celsius dita e dielë”.

Përmirësimi i motit në të gjithë vendin pritet të nisë që nga dita e premte. Meteorologët parashikojnë rikthim të kthjellimeve dhe rritje graduale të vlerave të termometrit.

“Veriu dhe qendra do të mbeten me reshje të pakta dhe të izoluara, ndërsa jugu gjatë pasdites pritet të marrë një sasi reshjesh pak më të madhe deri me intensitet pak mesatar. Duke filluar që nga orët e vona të mbrëmjes do të kemi përmirësim të motit dhe nga zonat jugore, ku do të kemi kryesisht kthjellime, do të bëjë që dita e premte, kryesisht fundjava të paraqiten me mot të kthjellët dhe vranësira kalimtare. Ndërsa për sa i përket temperaturave kemi pasur një luhatje në vlerat e mesditës. Nesër do të kemi rritje për sa i përket vlerave të mesditës, deri në 17-18”.

Ndërsa më 14 Mars qytetarët në Tiranë Ditën e Verës kanë zgjedhur të festojnë sipas mënyrës së tyre, më 17 Mars Bashkia ka premtuar se do të organizojë po për këtë rast rreth 50 aktivitete për të rritur dhe fëmijë./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono