Dënimi i Jashanicës, Skënderbeu zbulon tentativën e fundit

12:09 | 07/11/201912:090

Bajram Jashanica është dënuar në muajin shkurt të vitit 2018 për përdorim të substancave të ndaluara. Në testin e antidopingut, pas ndeshjes me Young Boys ai doli pozitiv dhe u pezullua për dy vite. Në shkurt të vitit 2020 ai përfundon dënimin, ndërkohë që së fundmi ka pasur një çështje rreth tij.

Klubi i Skënderbeut, në një reagim të bërë ditën e sotme, zbulon se në muajin tetor lojtari ka bërë një kërkesë që të pezullohet pjesa e mbetur e dënimit, por përgjigja ka qenë negative nga UEFA dhe WADA. Sikurse kuptohet, tashmë duhet pritur që lojtari të shlyejë dënimin e plotë dhe më pas të jetë i gatshëm për Skënderbeun. Klubi korçar sqaron gjithçka në qëndrimin e mëposhtëm.

“Së pari, një kërkesë për pezullim të sanksionit disiplinor bëhet për kushte tërësisht specifike, është pa pagesë dhe mbi të gjitha vetëm pasi një sportist ka vuajtur të paktën 3/4 e dënimit dhe jo 2/3 siç pretendohet. Së dyti dhe më e rëndësishmja, më datë 09.10.2019, z. Jashanica ka depozituar kërkesë pranë UEFA-s dhe ËADA-s për pezullimin e periudhës së mbetur të dënimit, kërkesë e përgatitur nga ana e klubit.

Fatkeqësisht, më datë 11.10.2019, WADA dhe UEFA kanë refuzuar kërkesën e paraqitur, me argumentin ligjor se Z. Jashanica nuk ka të drejtë të kërkojë këtë lëshim, në përputhje me Kodin e Anti-Dopingut të WADA-s dhe Rregulloren e Anti-Dopingut të UEFA-s”, thuhet në një pjesë të sqarimit që bën klubi i Skënderbeut në faqen zyrtare në “Facebook”. / abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono