Çështja e emrit, telefonatë Zaev-Tsipras/ Diskutohet zgjidhja e kontestit
epa06471641 A handout photo made available by the Press office of Greek Prime Minister shows Prime Minister of the Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) Zoran Zaev (L) and Greek Prime Minister Alexis Tsipras (R) shaking hands during their meeting on the sidelines of the World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland, 24 January 2018. Their meeting is part of a diplomatic marathon to resolve a 25-year-old name dispute affecting relations between the two countries. EPA-EFE/YANNIS KOLESIDIS / GREEK PRIME M HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

19:23 | 11/06/201819:230

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras kanë zhvilluar të hënën një bisedë telefonike, në fokus të të cilës ka qenë çështja e emrit. Lajmin e bëjnë të ditur mediat greke, sipas të cilave biseda ka qenë pozitive dhe do të pasohet nga një tjetër ditën e martë. Së fundmi, si Shkupi edhe Athina kanë deklaruar se ndodhen pranë zgjidhjes së kontestit shumëvjeçar që pengon anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE. Por në të dyja vendet ka patur protesta nga partitë opozitare kundër varianteve të fundit të emrit që do të mbajë ish-republika jugosllave. Në Athinë, kryetari i partisë Grekët e Pavarur, Panos Kamenos ka paralajmëruar mbajtjen e një konferencë për shtyp ditën e martë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono