Brexit, Johnson: Nuk tërhiqem, nga BE-ja dalim më 31 tetor

15:50 | 29/09/201915:500

Kryeministri britanik Boris Xhonson nuk ka ndërmend të heqë dorë nga premtimi për ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor. Duke ritheksuar parullën e tij “Bëj ose vdis”, Xhonson ka lënë të kuptohet se do të shpërfillë ligjet e miratuara në Parlament, që i vendosin shkopin ndër rrota planeve të tij.

Kryeministri britanik Boris Xhonson u zotua ditën e diel se do të vazhdojë të qëndrojë në detyrë edhe nëse nuk arrin të sigurojë një marrëveshje për Breksit. I cituar nga mediat ndërkombëtare, Xhonson deklaroi se qeveria e tij konservatore do ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja më 31 tetor, çfarëdo që të ndodhë.

Në fillim të konferencës vjetore të partisë së tij, që mbahet  në qytetin e Mançesterit, Xhonson do të përpiqet të përcjellë mesazhin “bëj ose vdis”, që është dalja nga BE-ja në fund të tetorit me apo pa një marrëveshje. Por në rrugën e tij ka shumë pengesa, shkruan BBC, sipas të cilës një prej tyre është ligji i miratuar në Parlament, që e detyron Xhonson të kërkojë një shtyrje të Breksit nëse nuk siguron dot një marrëveshje me Brukselin brenda datave 17-18 tetor, kur mbahet dhe samiti i vendeve të BE-së. Xhonson sërish refuzoi të shpjegojë se si ka në plan ta devijojë ligjin dhe të mbajë premtimin e bërë për Breksit, duke thelluar pasiguritë mbi atë që pritet të jetë ndryshimi më i madh tregtar dhe diplomatik i Britanisë së Madhe në më shumë se 40 vjet.

“Njerëzit e ndjejnë se ky vend po i afrohet një momenti të rëndësishëm, kur duhet të bëjë një zgjedhje. Neve na duhet ta realizojmë Breksit më 31 tetor dhe unë do ta bëj këtë”, tha Xhonson për BBC.

I pyetur nëse do të jepte dorëheqjen në rast se do t’i duhej të kërkonte një shtyrje të afatit, ai u përgjigj: “Jo. Unë kam marr përsipër të udhëheq partinë dhe vendin tim në një kohë të vështirë dhe do të vazhdoj ta bëj. Besoj se kjo është përgjegjësia ime”, tha Xhonson. /ABC news Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono