Bashkimi Evropian: Nuk do të rinegociojë Brexit
A

22:00 | 01/08/201922:000

Bashkimi Evropian i ka bërë të qartë Britanisë së Madhe se nuk është i gatshme të rinegociojë një marrëveshje që rregullon daljen e ishullit nga Unioni.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva ka deklaruar se Këshilltari i ri britanik për Evropën, David Frost, u takua me zyrtarë të BE të cilët po negociojnë Brexit në emër të vendeve anëtare.

“Të dy palët përsëritën qëndrimet e tyre. Bisedimet për marrëveshjen e tërheqjes nuk do të rihapen”, tha Andreeva.

Ajo shtoi se kryeministri britanik Boris Johnson do të ketë mundësinë të diskutojë Brexit me zyrtarë të Bashkimit Evropian në Samitin e G7, i cili do të zhvillohet në Francë nga 24 deri në 26 Gusht.

Kryeministri britanik ka përsëritur kohët e fundit se vendi i tij do të largohet nga Bashkimi Evropian më 31 Tetor, pavarësisht rrethanave, dhe theksoi se ai planifikon ta bëjë këtë përmes një marrëveshjeje.

Johnson u ka thënë më herët liderëve evropianë se do të negocionte Brexit me ta kur të ishin gati për të ndryshuar qëndrimet për marrëveshjen për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono