Basha në Unazën e Re: Qeveria qëndron pas firmës mashtruese

19:26 | 10/01/201919:260

Në ditën e 68 të protestës së banorëve të Unazës së re, kryetari i PD Lulzim Basha që ishte pranë tyre nënvizoi investigimin e fundit të Zërit të Amerikës sipas të cilit institucionet shqiptare kanë ndihmuar kompaninë mashtruese që fitoi tenderin e parë të Unazës. Basha tha se pas kësaj afere korruptive, siç e denoncuar prej fillimit PD, është Edi Rama.

“Si ka mundësi, kush e ka fuqinë politike që t’i administrojë të gjitha këto institucione për t’i shërbyer një afere të tmerrshme korruptive siç është afera për Unazën e Re. Dhe përgjigjen e kemi marrë pjesërisht dje në kronikën e Zërit të Amerikës, e cila ka vërtetuar që jo vetëm shteti nuk ka bërë detyrën, por shteti ka qenë pjesë e falsifikimit dhe pas kësaj Autoriteti ka mashtruar publikisht. Kush ka fuqinë t’i bëjë të gjitha këto? Kush ka fuqinë të ndalë prokuroren e përgjithshme të përkohshme që nxitoi të arrestonte kuksianët që u ngritën për traun te shtëpia? Kush e ka fuqinë? Këta nuk janë çështje thjeshtë të burokratëve. Të gjithë ata i kanë shërbyer një njeriu, shefit të madh. Banorët e kanë kuptuar dhe treguar botës. Autori, përfituesi dhe manipuluesi që qëndron pas kësaj afere është vetë Edi Rama”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono