Arta Marku hands over the task to Olsian Çela

09:54 | 06/12/201909:540

Arta Marku resigned today as Chief Prosecutor.

Marku said she felt appreciated directing the central prosecution in these two difficult years and that she feels happy to hand over the job to a former classmate.

“I feel very appreciated that I had the opportunity to lead the prosecution in these two difficult years. The justice system is undergoing a profound reform process some institutions have been and continue to be missing. I have tried to work with dedication from day one as any state official should do.

I can’t thank  enough the staff that have helped me in these two years.

I have a special thank you to the media, thank you for the space you have dedicated me to when you were kind whether you were even less. Congratulations to the Prosecutor General.

I’m very happy to hand over the job to a former classmate of mine, ”said Marku.

Olsian Cela was voted in Parliament yesterday with 101 votes in favor, 2 against, and 10 abstentions. Meanwhile, Arta Marku received 11 votes in favor, 78 abstentions and 22 against. Fatjona Memcaj received 8 votes in favor, 18 against and 87 abstentions.

Çela also received confirmation from KLP after been placing first on the list./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono