Ambasadorja gjermane: Do vazhdojmë të bashkëpunojmë me deputetet në Kuvend

17:39 | 18/03/201917:390

Ambasadorja gjermane në Tiranë thotë se Shqipëria nuk duhet të humbasë kohë, por të vijojë reformat dhe të punojë për rezultate të tjera konkrete në pesë prioritetet kyçe. Në një status në Facebook, ambasadorja Sussane Schutz kujton se vendi është para një vendimmarrjeje të rëndësishme të BE, lidhur me nisjen e bisedimeve të anëtarësimit.

Schutz deklaron se Gjermania e  respekton vendimin e secilit deputet dhe të pasuesve të tyre në lista për dorëzimin, pranimin apo refuzimin e mandateve, por në demokraci parlamenti është vendi kryesor për zhvillimin e debatit politik mes partive politike. Për pasojë ajo thotë se Gjermania do të vazhdojë të bashkëpunojë edhe në të ardhmen me qeverinë aktuale të legjitimuar në mënyrë demokratike si dhe mbajtësit e mandateve në Kuvend.

Ambasadorja përshëndet ecurinë në mënyrë të pandërprerë të reformës në drejtësi edhe pse ngadalë. Schutz kujton se Gjykata Kushtetuese dhe ajo e Lartë do mund të jenë së shpejti funksionale, ashtu si edhe SPAK, si dhe nënvizon nevojën për një reformë zgjedhore sipas rekomandimeve të OSBE/ODHIR./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono