8 candidates are qualified for the race of BKH

12:06 | 14/02/202012:060

Eight of the 18 candidates running for the head of the National Bureau of Investigation are qualified in the physical and logical test.

A press release informs that it has been completed the assessment of the physical aptitude test, the logical reasoning test and the ability to write reports and are calculated the total points for each candidate, to identify the best candidates for BKH Director, who will participate in the other stages of the selection.

From this test, the Commission was very satisfied with the quality and performance of the applicants, and has consequently decided to increase the number that will compete in the final stages from 6 to 8 candidates.

List of candidates:

Aida Veizaj

Ardian Çipa

Artur Beu

Ervin Hodaj

Gentjan Shehaj

Lindita Nushi

Idajet Faskaj

Ylli Pjetërnikaj

Drejtues i Prokurorisë së Posaçme

Arben Kraja./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono