10 rregulla që duhet të ndjekin Mbretërorët kur udhëtojnë

21:22 | 01/08/201921:220

Kur udhëtojnë, anëtarët e Familjes Mbretërore të Anglisë duhet të respektojnë një sërë rregullash të protokollit të sigurisë (dhe jo vetëm).

Brenda Familjes Mbretërore Angleze ekziston një protokoll për gjithçka, madje edhe për udhëtime. Pak për të respektuar formën, pak për sigurinë e anëtarëve të saj dhe dinastisë dhe pak për t’u përshtatur me kohërat në ndryshim.

Ja rregullat që duhet të ndjekin Uilliam, Kate Middleton dhe fëmijët, Mbretëresha, Charles dhe Harry me Meghan.

Fluturime në linjat ajrore me kosto të ulët

Ashtu si të gjithë të tjerët, familja mbretërore është nën kufizime ekonomike dhe duhet t’i përmbahet një buxheti. Një buxhet i madh, padyshim më i lartë se i yni, por gjithsesi një buxhet.

Ja pse çdo herë zgjedhin për kompanitë ajrore me kosto të ulët.

Në vitin 2016 Prince William u vu re në një fluturim të Ryanair për në Glasgow, dhe disa muaj më parë Prince Harry bleu një biletë nga e njëjta linjë ajrore për të shkuar në Hollandë.

Zakonisht zgjedhin British Airways

Mbretërorët pëlqejnë të mbështesin vendin e tyre, kështu që ata gjithmonë përpiqen të fluturojnë me British Airëays.

Në vitin 2011, Ëilliam dhe Kate përjetuan të njëjtat probleme dhe të njëjtat zhgënjime që ne të gjithë përjetojmë kur, gjatë udhëtimit të tyre, avioni i tyre u vonua jashtëzakonisht shumë.

Siguria para së gjithash

Familja Mbretërore mund të mos fluturojë gjithmonë privatisht, por është e sigurt që ata kurrë nuk fluturojnë pa ekipin e tyre të sigurisë dhe të ekspertëve të kualifikuar.

Por në përgjithësi, ata nuk udhëtojnë me një ekip më të madh nga sa prisni. Zakonisht ekipi i sigurisë është rreth 6/7 deri në maksimum pesëmbëdhjetë persona.

Në udhëtimin e tyre në Los Angeles në 2011, Ëilliam dhe Kate patën një ekip prej shtatë vetash, ndërsa gjatë vizitës së tyre në Kanada në vitin 2016, çifti mbretëror mori me vete një ekip prej 12 truproje.

Valixhet e personalizuara

Kur mbretërorët udhëtojnë, ata udhëtojnë në stil. Në fakt, nëse ka një gjë për të cilën nuk duhet të shqetësoheni kurrë, janë çantat tuaja.

Gjatë udhëtimit të ëilliam në Australi, spektatorëve mbretërorë iu la një shije bagazhi i tij, i cili ishte zbukuruar me shkronjën Ë (nga ëindsor) dhe një kurorë.

Kate nuk është aq formale dhe siç duket ka një përzierje më eklektike të çantave dhe varëse rrobash.

Dy trashëgimtarë nuk duhet të fluturojnë kurrë së bashku

Protokolli mbretëror kërkon që dy trashëgimtarë të mos udhëtojnë së bashku në të njëjtin fluturim në mënyrë që pasardhësi mbretëror të mbrohet në çdo rast.

Në rast se ata dëshirojnë ta bëjnë këtë, trashëgimtarët duhet të kërkojnë leje nga Mbretëresha Elizabeth, e cila ka fjalën e fundit për këtë çështje.

Princit Ëilliam iu dha leja nga Mbretëresha të shkelte rregullat kur djali i tij ishte vetëm nëntë muaj, duke udhëtuar me prindërit e tij në një turne në Australi dhe Zelandën e Re në 2014.

Në Shtator 2016,  ata udhëtuan gjithashtu së bashku me Princeshën Charlotte.

Si në vitin 2017, në Poloni dhe Gjermani, dhe këtë verë kur ata u nisën për në ishullin e Karaibeve për pushimet e tyre.

Për udhëtimin e tyre në Neë York në Dhjetor 2014, William dhe Kate iu përmbajtën këtij rregulli dhe kjo ishte arsyeja pse George qëndroi në shtëpi me dado dhe gjyshen e tij Carole Middleton.

Rregullat e imigracionit gjithashtu vlejnë për ta

Familja Mbretërore gjithashtu ka nevojë për pasaporta.

Princi i vogël George në fakt duhej të kërkonte një pasaportë për udhëtimin e tij në Australi.

Sidoqoftë, në përgjithësi, familja mbretërore duhet t’u përmbahet rregullave të zakoneve dhe imigracionit, edhe nëse zakonisht i kalojnë kontrollet shumë më shpejt dhe më pa dhimbje se të gjithë të tjerët.

Mbretëresha Elizabeth është e vetmja mbretërore që nuk ka nevojë për pasaportë (kjo ndodh sepse pasaportat lëshohen në emër të Madhërisë së saj).

Sidoqoftë, ajo detyrohet të kryejë një kontroll identiteti sa herë që hyn dhe largohet nga Britania e Madhe, duke i dhënë emrin e saj, moshën, adresën, kombësinë, seksin dhe vendin e lindjes zyrtarëve të imigracionit.

Jo tuta për udhëtime

Edhe pse për një udhëtim të gjatë gjithmonë përpiqeni të udhëtoni lehtësisht me rroba të rehatshme, Familjes Mbretërore i është ndaluar të veshë tuta.

Për të kapërcyer këtë problem, Kate zakonisht përpiqet të veshë një fund plus një këmishë, apo një fustan të gjatë, ndërsa William rrallë herë udhëton me një kostum apo xhaketë dhe pantallona, dhe zgjedh një këmishë të thjeshtë.

Të gjitha sekretet e bukurisë së Kate

Të gjithë e dinë që fluturimi mund të dehidratojë lëkurën, kështu që Kate udhëton me linjën e saj të produkteve të preferuara për kujdesin e lëkurës.

Gjatë një udhëtimi, Kate përdor një maskë helmi bletësh në të zezë dhe ari, e cila pastron dhe forcon lëkurën dhe vepron si një fytyrë natyrale.

Për më tepër, për udhëtimet zyrtare të Dukeshës, stilistja e saj personale e flokëve, Amanda Cook Tucker është pjesë e ekipit që ndjek lëvizjet mbretërore.

Çfarë buxheti kanë ata për udhëtime?

Shuma në dispozicion të familjes mbretërore për udhëtime ndryshon në varësi të destinacionit dhe arsyes së udhëtimit.

Për shembull, turneu zyrtar i Princit Charles për vitin 2018 me Camilla në ishujt Karaibe në St Lucia, Barbados, Shën Vincent dhe Grenadines, Saint Kitts dhe Nevis, Grenada, Kuba dhe Grand Cayman kushtoi gjithsej 420,000 euro.

Nga ana tjetër, vizita e Princit Harry dhe Meghan në Fixhi kushtoi vetëm 85,000 euro.

Fotografët zyrtarë janë gjithmonë me ta

Fotografi Arthur Edwards – biografia e të cilit në Tëitter thotë se ai “fotografoi 7 dasma mbretërore, 4 funerale dhe 8 lindje mbretërore” – udhëtoi për në Zelandën e Re me Princin Harry dhe në të gjithë Azinë Jug-Lindore me Princin William. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono