Zyrtari: Ukraina humb çdo ditë deri në 200 ushtarë

schedule11:03 - 13 Qershor, 2022

schedule 11:03 - 13 Qershor, 2022

Midis 100 dhe 200 trupa ukrainase vriten në luftë çdo ditë, sipas këshilltarit të presidenentit, Mykhailo Podolyak. Ai i tha BBC-së se Rusia “po përdor çdo gjë jo-bërthamore në front”.

Presidenti Volodymyr Zelenskyy më herët tha se numri ditor i vdekjeve ishte deri në 100 persona,  ndërsa totali i humbjeve nuk është ende i qartë. Ai pretendon se Rusia mund të kapërcejë 40,000 humbje deri në fund të qershorit.

Ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksii Reznikov e përshkroi situatën luftarake si jashtëzakonisht të vështirë.

Kur lufta po shkonte keq për Rusinë, shumë menduan se presidenti Vladimir Putin mund të pretendonte fitoren pas disa fitimeve në Donbas dhe më pas të dilte nga një konflikt që ka dëmtuar seriozisht ekonominë dhe ka shtrirë burimet e saj.

Por Kremlini e ka bërë të qartë se pret që Ukraina të njohë të gjitha përfitimet që Rusia ka bërë që nga fillimi i pushtimit, diçka që Kievi e ka përjashtuar. /abcnews.al