Zyrtari lokal ukrainas thotë se zjarri ka shpërthyer në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia

schedule02:21 - 4 Mars, 2022

schedule 02:21 - 4 Mars, 2022

Një zjarr ka shpërthyer në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia sipas Dmytro Orlov, kryebashkiaku i qytetit të afërt të Energodar.

“Kërcënim për sigurinë botërore!!! Si pasojë e granatimeve të pamëshirshme nga armiku i ndërtesave dhe blloqeve të centralit bërthamor më të madh në Evropë, centrali bërthamor i Zaporizhzhisë është në flakë!!!” Orlov postoi në Facebook raporton “CNN”.

“Kërkoj, ndalo! Ndaloni menjëherë bombardimin e termocentralit bërthamor të Zaporizhzhya,” tha kryebashkiaku në një video-mesazh. Në një postim të mëparshëm ai shkroi, “ndaloni bombardimin e termocentralit Zaporizhzhia”.  / abcnews.al