Zyrtari amerikan: Janë hedhur 5 raketa në aeroportin e Kabulit

schedule09:18 - 30 Gusht, 2021

schedule 09:18 - 30 Gusht, 2021

Pesë raketa u lëshuan në Aeroportin Ndërkombëtar “Hamid Karzai” në Kabul të hënën, tha një zyrtar amerikan për CNN.

Sistemi i mbrojtjes C-RAM-i krijuar për të mbrojtur forcat tokësore kundër raketave, artilerisë dhe mortajave-i instaluar në aeroportin e përfshirë me raketat, tha zyrtari.

Nuk ka raporte për viktima, shtoi zyrtari. Ai tha se raketat që synonin aeroportin ka të ngjarë të jenë lëshuar nga ISIS-K, por paralajmëron se është shumë herët për ta ditur me siguri. /abcnews.al