Zyrtarët perëndimorë: Ushtria e Putinit ende në pozicion për të fituar

schedule21:07 - 21 Prill, 2022

schedule 21:07 - 21 Prill, 2022

Sipas analizave të zyrtarëve perëndimorë, ushtria ruse ndodhet ende në pozicion që mund të favorizojë fitoren e Vladimir Putiunit. Ata thonë se shohin disa indikacione, sipas të cilave Rusia po trajton disa nga problemet që ka hasur javët e para të pushtimit të saj në Ukrainë.

Fakti që ata po përpiqen të përparojnë përgjatë një grupi më të ngushtë linjash do të thotë se çështjet si komanda dhe kontrolli janë më të mira. Por zyrtarët thonë se rusët janë ende duke operuar në kolona të gjata në rrugë të vetme, që do të thotë se ata mbeten të prekshëm ndaj sulmeve, shkruan BBC.

Lexo edhe:SHBA hedh poshtë pretendimet e Rusisë për Mariupolin

Ndërkohë ushtria ukrainase sipas zyrtarëve perëndimore vazhdojnë të luftojnë në një mënyrë të zgjuar dhe efektive. Disa nga linjat ruse të komunikimit janë ende mjaft të gjata (veçanërisht në jug nga Kharkiv) dhe të ekspozuara ndaj sulmeve nga perëndimi.

Zyrtarët thonë se Vladimir Putin është “ende në një pozicion për të fituar”. Si rrjedhojë perëndimi po përgatitet për të mbështetur ushtarakisht Ukrainën.

Një fushatë e suksesshme ruse në Donbas është e mundur dhe, në një skenar më të keq, kjo mund t’i shtyjë rusët të rishikojnë disa nga objektivat e tyre para luftës, siç janë Kievi dhe Odessa.

Zyrtarët thonë se forcat ruse gëzojnë një avantazh afërsisht tre me një në numër ndaj ushtrisë ukrainase, megjithatë avantazhi varet mënyra se si Moska përdor ushtrinë e saj dhe se çfarë aftësish kanë mbrojtësit ukrainas.

Rusia ka ende një numër të madh trupash, midis 5,000 dhe 10,000 në zonën përreth Mariupolit, që do të thotë se ka pasur pak ose aspak lëvizje në anën jugore të lëvizjes së pritshme ruse kundër forcave ukrainase në Donbas.

Zyrtarët thonë se nëse Putini dëshiron të mbyllë Mariupolin, kjo nuk do të jetë një detyrë e parëndësishme dhe do të vazhdojë të kufizojë aftësinë e këtyre forcave për të marrë pjesë në operacionet në Donbas.

Zyrtarët vënë në dukje se përdorimi i raketave me rreze të gjatë Iskander nga Rusia është ngadalësuar javën e kaluar, duke sugjeruar se Moska ka shqetësime në lidhje me normat e përdorimit dhe aftësinë për të rifreskuar trupat e saj./abcnews.al/