Zjarri në kampin e Lesbos, vendet e BE bien dakord te marrin 400 të mitur të pastrehë

schedule17:39 - 11 Shtator, 2020

schedule 17:39 - 11 Shtator, 2020

Gjermania thotë se 10 vende evropiane kanë rënë dakord të marrin 400 të mitur të pastrehë dhe të vetmuar, të cilët u larguan nga kampi më i madh i emigrantëve të Greqisë, pasi u shkatërrua nga zjarri.

Shumica do të shkojnë në Gjermani dhe Francë, u tha Ministrave të Brendshëm Horst Seehofer të premten.

Rreth 13,000 njerëz jetonin në kushte të vështira në kampin Moria në Lesbos.

Familjet kanë fjetur në fusha dhe në rrugë pasi iu larguan flakëve të mërkurën, ndërsa autoritetet përpiqen të gjejnë strehim për ta.

Pasi vizitoi zonën, nënkryetari i Komisionit Evropian Margaritis Schinas njoftoi se kampi i shkatërruar do të zëvendësohej nga një strukturë moderne në të njëjtin vend.

Kampi Moria u krijua fillimisht për të strehuar 3,000 emigrantë. Njerëz nga 70 vende ishin strehuar atje, shumica nga Afganistani. g.v/abcnews.al