Zgjidhet qeni më i shëmtuar në botë i vitit 2023

schedule08:44 - 1 Mars, 2023

schedule 08:44 - 1 Mars, 2023

Konkursi i Qenit më të Shëmtuar në Botë, që mbahet çdo vit në Kaliforni, aplikimet e shpallura tashmë janë të disponueshme për pronarët e qenve të sfiduar estetikisht që kërkojnë të provojnë “bukurinë” e qenve të tyre.

Konkursi, i mbajtur çdo qershor në Panairin Sonoma-Marin, tha se po kërkonte qen me “shumë pak flokë, shumë rrudha, një hundë të pazakontë ose një kërcitje qesharake” për të konkurruar në konkursin e këtij viti.

Ndërsa konkursi i Qenit më të shëmtuar në botë është një festë e papërsosmërive që i bëjnë qentë tanë të dashur, shumë prej tyre janë shpëtim nga strehimoret, kështu që ne përdorim argëtimin dhe famën e këtij konkursi për të rritur ndërgjegjësimin për adoptimin e qenve.“tha CEO i Sonoma-Marin Fairgrounds në një njoftim për shtyp. “Qentë janë si një familje dhe meritojnë shtëpi të dashur, pavarësisht nga shpërqendrimi i tyre fizik.”

Ngjarja vjetore ofron një çmim kryesor prej 1500 dollarësh për pronarin e qenit të kurorëzuar si qenin më të shëmtuar në botë, me 200 dollarë për vendin e dytë dhe 150 dollarë për vendin e tretë. Konkursi përfshin gjithashtu një çmim Spirit për qenin dhe pronarin me historinë më frymëzuese dhe një çmim të zgjedhjes së njerëzve për t’u votuar nga publiku./abcnews.al