Zemaj: Konfirmohen mbi 100 mijë vaksina anti-covid për Kosovën

schedule21:06 - 30 Mars, 2021

schedule 21:06 - 30 Mars, 2021

Ish-ministri i Shëndetësisë në Kosovë Armend Zemaj ka bërë të ditur se janë konfirmuar edhe 100.620 vaksina për koronavirusin në qershor, për qytetarët e Kosovës.

Zemaj, në një postim në Facebook ka bërë të ditur se nga komunikimi i fundit që ka pasur sot me COVAX, janë konfirmuar edhe mbi 100 mijë vaksina. Këtë komunikim thotë se a përcolli ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia.

“Nga komunikimi i fundit që arriti sot nga COVAX, ( për sigurimin e radhës së vaksines Pfizer-BioNTech) komunikim të cilin ia përcolla Ministrit Vitia për ta vazhduar atë zyrtarisht, konfirmohen 100.620 vaksina anti Covid-19 në qershor, për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Shpreh edhe një herë falënderimin e thellë për shtetet mike, organizatat ndërkombëtare dhe vendore si dhe ekipin profesional të Republikës së Kosovës të cilët u angazhuan me muaj të tërë për sigurimin sa më të shpejtë të vaksinave”, ka shkruar Zemaj në Facebook.

Kujtojmë se sot ka filluar në Kosovë vaksinimi i personeleve mjekësore dhe të moshuarve me vaksinën e AstraZeneca-s. /abcnews.al/