Zelensky: Putin është “Hitleri i dytë”

schedule11:03 - 19 Shtator, 2023

schedule 11:03 - 19 Shtator, 2023

Volodymyr Zelenskyy ka fajësuar Rusinë për “ngritjen e një Hitleri të dytë” në formën e Vladimir Putin.

Duke folur me CBS në 60 Minutes të dielën, presidenti ukrainas tha se Ukraina po lufton për të parandaluar Luftën e Tretë Botërore.

“Ne nuk mund ta ndryshojmë Putinin. Shoqëria ruse ka humbur respektin e botës, ata e zgjodhën dhe e rizgjodhën dhe ngritën një Hitler të dytë.

“Ata e bënë këtë. Ne nuk mund të kthehemi pas në kohë. Por ne mund ta ndalojmë këtu,” tha Zelensky./abcnews.al