Zelensky: “Ne i ndaluam ata”

schedule02:46 - 3 Mars, 2022

schedule 02:46 - 3 Mars, 2022

Presidenti i Ukrainës lëshoi ​​një video-mesazh të ri për qytetarët të mërkurën mbrëma, duke u kërkuar atyre që të vazhdojnë luftën kundër pushtuesve rusë.

Videoja e postuar në Facebook ka mbishkrimin: “Çdo pushtues duhet ta dijë: do të marrin një kundërshtim të ashpër nga ukrainasit”. “Ne jemi një komb që theu planet e armikut brenda një jave,” tha presidenti ukrainas. “Por ne i ndaluam ata”. Ai tha se ushtarakët rusë të kapur “nuk e dinë pse janë këtu” dhe se ushtarët e armikut” po ikin përsëri në Rusi”. Ai shtoi se trupat janë “fëmijë të hutuar,” të cilët po “përdoren” nga udhëheqësit e tyre në Moskë.

Zelensky falënderoi gjithashtu civilët në qytetet Konotop, Bashtanka, Energodar dhe Melitopol, të cilët tha se kishin bllokuar rrugët për trupat ruse. Ai shtoi se së fundmi kishte folur me liderët e Norvegjisë, Izraelit, Kazakistanit, Katarit, Kanadasë, Polonisë dhe Këshillit Evropian raporton “BBC”/ abcnews.al