Zelandë e re, deputeti homoseksual merr në sallë fëmijën e sapolindur

schedule12:51 - 22 Gusht, 2019

schedule 12:51 - 22 Gusht, 2019

Deri tani ka ka ndodhur të shohim nënat e reja që marrin bebet në parlament dhe i ushqejnë, por kjo ka ndodhur edhe me një baba.

Në Zelandën e re, deputeti laburist Tamati Kofei, pasi mbaroi lejen e lindjes, në 21 gusht mori me vete djalin e tij në seancën e parlamentit. Gjatë debatit parlamentar ai mbajti fëmijën e tij në krah duke e ushqyer me biberon. Për gazetarët ai u shpreh se poltrona e folësit përdoret zakonisht nga presidentët, por sot në sallë ishte një i ftuar i jashtëzakonshëm. Fëmija është djali biologjik i partnerit të deputetit, i cili është lindur nga një mikeshë e çiftit. /ABC News Albania 24/7