Zbuluan përdhunimin, prindërit britanikë dërgojnë djalin e tyre në polici

schedule20:39 - 29 Qershor, 2020

schedule 20:39 - 29 Qershor, 2020

Një veprim i pazakontë është bërë nga dy prindër britanikë të cilët kishin denoncuar djalin e tij pasi kishin mësuar se ai kishte përdhunuar një vajzë.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Jack Evans, 18 vjeç, i cili është dënuar me burg për dy vjet pasi pranoi përdhunimin. Ndër të tjera raportohet se  gjykata dëgjoi që prindërit e tij kishin gjetur një mesazh në telefonin e tij, në të cilën ai i kishte kërkuar falje vajzës dhe duke pranuar se çfarë kishte bërë ishte gabim.

Viktima e tij u gjurmua më vonë nga policia e Merthyr Tydfil në Wales dhe u tha atyre se ajo ishte paguar nga Evans. Gjykata dëgjoi se Evans do t’i shpëtonte drejtësisë, por që prindërit i thanë atij që të rrëfejë ngjarjen.

Ajo nuk bëri një ankesë por dy muaj më vonë Evans dhe njerka e tij erdhën në një stacion policie për të thënë atë që kishte ndodhur”.

Ndërkohë, Gareth Williams, duke e mbrojtur, kërkoi një dënim me kusht për shkak të “rrethanave të jashtëzakonshme”. Por gjykatësi Tracey Lloyd-Clarke tha që kishte tipare rënduese dhe Evans duhej të dënohej./abcnews.al