Zbuloni arsyet e vërteta që shfaqet celuliti

schedule14:30 - 28 Dhjetor, 2021

schedule 14:30 - 28 Dhjetor, 2021

Celuliti është një fjalë që tmerron çdo grua edhe kur duke dëgjuar. Kur e sheh mbi të, emocioni i parë është zhgënjimi dhe paniku se si do ta kapërcejë.

Kur shfaqet celuliti nuk do të thotë se ka ndodhur vetëm sepse mund të ketë pasur shtim në peshë, pasi ka shumë shkaqe që janë për shkak të krijimit të tij. Në të njëjtën kohë, lexoni për uthullën e mushtit dhe efektet e tmerrshme që ajo ka në celulit.

Shkaqet që shkaktojnë shfaqjen e celulitit

 • Trashëgimia
 • Obeziteti
 • Ushqimi i keq
 • Çrregullime hormonale
 • Qarkullim i shqetësuar i gjakut
 • Jeta sedentare
 • Reduktim i lëvizjes dhe aktivitetit fizik
 • Pirja e duhanit
 • Rritja e konsumit të alkoolit, kafeinës dhe pijeve joalkoolike
 • Kapsllëk
 • Gjendjet patologjike, të tilla si mosfunksionimi i mëlçisë dhe çrregullimet endokrine.
 • Stresi intensiv dhe luhatjet e mëdha mendore kontribuojnë në sekretimin e adrenalinës, gjë që vështirëson funksionimin e duhur të sistemit të qarkullimit të gjakut. Kjo mund të ndikojë edhe në zonat me tendencë për të zhvilluar celulit.

Celuliti: Mënyrat për ta luftuar atë

 • 8-10 gota ujë në ditë. Konsumimi i shpeshtë i ujit mund të ndihmojë në uljen e celulitit. Jo vetëm që na mban të hidratuar, por uji ndihmon në qarkullimin më të mirë të gjakut, por edhe në rrjedhën limfatike.
 • Konsumimi i ushqimeve të pasura me antioksidantë si: agrumet, luleshtrydhet, kivi, brokoli, perimet me gjethe jeshile, specat e kuq, qershitë, rrushi, molla, lulelakra, qepa, çaji, kamomili, vera e kuqe dhe kakao, karota, karota, karota, karrota, karrota fruta deti, arra, drithëra, fara luledielli, bajame.
 • Reduktoni kripën në dietën tonë.
 • Ushqimet e pasura me natrium janë të kripura, të konservuara, patatinat, djathrat e shijshëm dhe sigurisht kripa që i shtojmë ushqimit.
 • Konsumimi i shpeshtë i acideve yndyrore omega-3 dhe omega-6, si vaji i ullirit, arrat, farat dhe peshku yndyror, ndërkohë që redukton yndyrnat e ngopura që gjenden kryesisht në produktet shtazore.
 • Konsumimi i ulët i pijeve alkoolike, pasi alkooli në trup intensifikon lipogjenezën.
 • Konsumimi i ulët i ëmbëlsirave që përmbajnë shumë yndyrë dhe pijeve joalkoolike që përmbajnë sheqer.
 • Rritni konsumin e bishtajoreve dhe drithërave të plota që përmbajnë shumë fibra.