Zbulohet sekreti rus: Pas bombave që goditën Ukrainën është gjenerali që e bëri Sirinë “ferr” në tokë

schedule08:38 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 08:38 - 9 Dhjetor, 2022

Shumë analistë ushtarakë që në fillim të luftës panë një ngjashmëri të madhe midis sulmeve ajrore ruse në qytetet ukrainase dhe atyre që ndodhën në Siri në vitin 2015, kur ushtria e udhëheqësit rus Vladimir Putin ndihmoi forcat e Presidentit Bashar al-Assad atje.

Një analizë e detajuar e pamjeve të sulmit në Kharkiv në fund të shkurtit konfirmoi rastësinë, dhe gjithashtu u vërtetua se pas tyre ishte udhëheqësi famëkeq ushtarak rus që e ktheu Sirinë në të zezë – gjeneral Alexander Zhuravlyov.

Shtatë vjet më parë Zhuravlyov drejtoi drejtpërdrejt një nga kapitujt më brutalë të luftës siriane.

CNN arriti në përfundimin se qëndronte pas sulmit në Kharkiv duke gjurmuar 11 raketa grumbulluese Smerch që u ulën në Kharkiv më 27 dhe 28 shkurt nga Brigada e 79-të e Artilerisë Raketore të Rusisë, me bazë në rajonin Belgorod të Rusisë.

Ajo brigadë është drejtpërdrejt në varësi të udhëheqjes së Qarkut Ushtarak Perëndimor (VMD) të Ushtrisë Ruse, një nga pesë rrethet ushtarake me bazë në pjesën perëndimore të Rusisë.

Ekspertë të shumtë ushtarakë i thanë CNN se Zhuravlyov është i vetmi oficer me autoritetin për të urdhëruar një sulm me raketa me këto bomba në rrethin e tij.

Ndikimi shkaktoi pasoja të tmerrshme të pakuptueshme. Vdekja dhe shkatërrimi mbretëruan mbi këtë qytet, dhe rrugët ishin të mbuluara me të plagosur, makina të djegura dhe xhama të thyer. Një dëshmitar okular tha se një duzinë njerëz u plagosën vetëm në banesën e tij në një sulm me raketa Smerch.

“Nuk e di saktësisht se çfarë ndodhi, por ishte në të gjithë qarkun”. Këto pjesë të vogla që shpërthejnë dhe përhapin kudo copëza të rrezikshme. Ata krijojnë shumë copëza të vogla që thyejnë dritaret, hyjnë në shtëpi dhe plagosin njerëz, “tha Yuri Bryko, një analist i programit IT që jeton në Kharkiv.

“Zati i pjekjes” në Siri

Kjo lloj taktike e pamëshirshme është karakteristika kryesore e Zhuravlyov, të cilën ai e demonstroi disa herë në Siri para Ukrainës, por edhe gjatë ndërhyrjeve të mëparshme ushtarake të Rusisë.

Karriera e tij zgjat gati 40 vjet. Zhuravlyov u emërua si oficer sovjetik në mesin e viteve 1980, kur shërbeu në ish Çekosllovaki me një grup forcash ruse. Pas rënies së BRSS, ai u kthye në Rusi, duke shërbyer fillimisht në njësitë e tankeve.

Ai u dislokua në Siri tre herë dhe për herë të parë u bë komandant i trupave ruse në vend gjatë mandatit të tij të dytë në korrik 2016. Para se të merrte detyrën, Moska ishte përfshirë në një betejë të përgjakshme për të kapur Alepon lindore të kontrolluar nga rebelët, duke bërë përparim të qëndrueshëm kundër opozitës së armatosur.

Pasi ai mori përsipër, ushtria ruse shpejtoi sulmet e saj në territorin e kontrolluar nga rebelët dhe i dha fund rrethimit të qytetit me popullsi të dendur. Fushata u shoqërua me një numër të madh viktimash dhe nisi taktikat që përcaktuan ndërhyrjen ruse në Siri – rrethimi, uria, bombardimet dhe nënshtrimi brutal i kundërshtarit.

Periudha e tij në komandë pa gjithashtu një rritje dramatike të sulmeve të dokumentuara me municione thërrmuese në Aleppo.

Sipas Qendrës së Dokumentimit të Shkeljeve, e cila dokumenton shkeljet e të drejtave të njeriut në Siri, municionet thërrmuese janë përdorur 137 herë në Aleppo ndërmjet 10 shtatorit dhe 10 tetorit 2016, një rritje prej 791 për qind ndaj numrit mesatar të sulmeve me municione thërrmuese në tetë muajt e mëparshëm. luftë.

Shkatërrimi shkaktoi një fatkeqësi të vërtetë humanitare dhe një situatë e ngjashme ndodhi në Kharkiv.

Margarita Kiryukhina, e cila u përpoq të injoronte bubullimat dhe ndikimin e granatimeve ruse aty pranë, i tha CNN për këtë.

Siç thotë ajo, atë mëngjes, papritur dëgjoi zërin e një bilbili sipër. Pasi pa diçka me bisht të syrit, ajo bërtiti që të gjithë të zbrisnin. Shpejt, një pellg gjaku e mbuloi trupin e saj dhe britmat jehonin në ajër.

Një breshëri copëzash preu këmbën, dorën dhe ballin e Kiryuha-s. Një burrë aty pranë humbi dy gishta.

“Ndjeva se këmba dhe ijet më thyen.” “Krahu im u godit dhe nuk e ndjeja kokën”, tha Kiryukhina.

Raketa të lëshuara nga Belgorod?

Nga rruga, hetimi i CNN arriti në përfundimin se raketat erdhën nga qyteti rus i vendosur afër kufirit me Ukrainën – Belgord.

Bombat thërrmuese të përdorura në sulm janë të ndaluara sipas një traktati ndërkombëtar – Konventa e 2010 mbi Municionet Thërrmuese – që ndalon përdorimin, transferimin, prodhimin dhe grumbullimin e këtyre armëve vdekjeprurëse.

Këto mjete të rrezikshme në fusha dhe zona urbane që mund të vrasin ose gjymtojnë njerëz. Rusia, Ukraina, Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli janë ndër vendet që nuk janë nënshkruese të marrëveshjes./Express/