Zbulohet planeti më i ri i gjetur ndonjëherë, ende i nxehtë që lëshon energji

schedule10:03 - 25 Tetor, 2021

schedule 10:03 - 25 Tetor, 2021

Një ekip ndërkombëtar astronomësh kanë zbuluar një nga ekzoplanetët më të rinj të gjetur ndonjëherë. Planeti i “porsalindur” lëviz rreth një ylli të largët “Baby” në Demi Cloud dhe zbulimi është bërë me teleskopin e Observatorit të KEK-ut në Hawaii.

Mijëra ekzoplanetë janë zbuluar deri më sot, por ajo që e dallon këtë planet, të quajtur 2M0437b, është se është shumë i ri dhe gjithashtu mund të shihet drejtpërdrejt nga Toka. Astronomët ishin në gjendje ta fotografonin atë me teleskopin Subaru në malin Maunakea në Hawaii.

low-res-gaidos-infant-planet-2m0437b-png.png

Ekzoplaneti vlerësohet të ketë një masë disa herë më të madhe se Jupiteri dhe u krijua, së bashku me yllin e tij mëmë, disa milionë vjet më parë, rreth kohës kur ishujt kryesorë Havai dolën nga oqeani. Planeti është aq i ri sa është ende i nxehtë nga energjia e lëshuar gjatë krijimit të tij, duke pasur një temperaturë të ngjashme me klavën e derdhur nga vullkani Kilauea.

Distanca nga ylli është rreth 100 herë distanca Tokë-Diell. Vëzhgimet e ardhshme me lëshimin e teleskopit të madh hapësinor amerikan James Webb, pasardhësi i Hubble, do të hedhin më shumë dritë nëse planeti ka një atmosferë dhe çfarë lloji. /abcnews.al