Zbulohen vendet me probleme të obezitetit, ja ku renditet Shqipëria

schedule11:07 - 28 Janar, 2023

schedule 11:07 - 28 Janar, 2023

Sipas një studimi të kryer në vitin 2016 vendi i parë në botë që ka probleme me mbipeshën është një nga ishujt më të largët, shtëpia e plazheve piktoreske, rërës së artë dhe madje edhe një liqeni nëntokësor.

Megjithatë, ishulli Nauru i Paqësorit nuk është vetëm në krye të tabelës për të qenë një nga destinacionet më luksoze të pushimeve. Të dhënat sugjerojnë se është në fakt vendi me probleme me obezitetin. Pothuajse nëntë në 10 njerëz në ishull, janë mbipeshë ose obezë.

Në të kundërt, Vietnami mban vlerësimin si kombi më i dobët.

Vetëm 18.3 për qind e popullsisë së kombit të Azisë Juglindore u regjistrua se ishte mbipeshë ose obezë gjatë studimit më të fundit global.

Një hartë interaktive interesante e publikuar nga Our World in Data, të cilën ju mund ta shihni duke klikuar në të, ilustron shtetet dhe normat e mbipeshes.

Të dhënat vijnë nga një përmbledhje e shifrave nga 195 vende anembanë globit në vitin 2016.

Ajo tregon se mbi një e treta, ose 39 për qind, e të rriturve në botë ishin mbipeshë ose obezë.

Afërsisht 64 për qind e britanikëve dhe 68 për qind e amerikanëve janë gjithashtu mbipeshë, tregojnë shifrat.

Statistikat vijnë nga NCD Risk Factor Collaboration, i cili regjistroi tendencat mbarëbotërore të 128.9 milionë njerëzve midis 1975 dhe 2016.

Ai shqyrtoi të dhënat për masën trupore, veçanërisht sasinë e njerëzve që ishin nënpeshë, mbipeshë ose obezë.

Të dhjetë vendet më të shëndosha në botë u gjetën në Paqësor, me ishullin Palau që raporton përqindjen e dytë më të lartë të të rriturve që janë mbipeshë ose obezë, me 85.1 për qind.

Kjo u pasua nga Ishujt Kuk, Ishujt Marshall dhe Tuvalu të cilët shënuan norma përkatësisht 84.7 për qind, 83.5 për qind dhe 81.9 për qind.

Jashtë Paqësorit, Kuvajti raportoi një normë prej 73.4 për qind, duke e vendosur atë në pozitën e njëmbëdhjetë.

SHBA ishte e 15-ta, Australia e 25-ta dhe Britania e 30-ta në tabelën e ligës me 195 kombe.

Obeziteti është një faktor rreziku për disa nga shkaqet kryesore të vdekjes në botë, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, diabetin dhe lloje të ndryshme të kancerit.

Diabeti i tipit 2, i cili është i lidhur me obezitetin, mund të çojë gjithashtu në komplikime si sëmundje të zemrës, humbje të shikimit dhe probleme me veshkat.

Sipas studimit të Barrës Globale të Sëmundjeve të vitit 2017 të The Lancet, 4.7 milionë njerëz vdiqën para kohe në vitin 2017 si pasojë e obezitetit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, obeziteti dhe sëmundjet që lidhen me të i kushtojnë NHS-së rreth 6.1 miliardë paund në vit, dhe që do të vijojë të rritet në mbi 9.7 miliardë paund çdo vit deri në vitin 2050.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vlerësojnë se mbipesha i kushton sistemit të kujdesit shëndetësor amerikan gati 173 miliardë dollarë në vit.

Sipas Our World in Data, globalisht, 13 për qind e të rriturve të moshës 18 vjeç e lart u regjistruan të jenë obezë në vitin 2016.

Në krahasim, të Vietnamit që regjistroi nivelet më të ulëta të njerëzve që ishin mbipeshë ose obezë, India raportoi përqindjen e dytë më të ulët me 19.7 për qind.

Bangladeshi shënoi vendin e tretë më pak mbipeshë në botë me 20.0 për qind saktësisht.

Në shumicën e vendeve me të ardhura të larta, rreth dy të tretat e të rriturve ishin mbipeshë ose obezë. /abcnews.al