Zakoni i pafajshëm që mund të dëmtojë fytyrën tuaj

schedule10:38 - 6 Maj, 2021

schedule 10:38 - 6 Maj, 2021

Kush mund t’i thotë jo një dushi jashtëzakonisht relaksues dhe freskues nën ujin e nxehtë të rrjedhshëm? Padyshim asnjë dhe sigurisht që shumica prej jush e kombinojnë këtë zakon me larjen e fytyrës.
Epo, e dini se ky zakon i pafajshëm mund të dëmtojë fytyrën tuaj ? Le të pranojmë se është jashtëzakonisht e përshtatshme të lani fytyrën ndërsa bëni dush. Por rezulton që ju e ekspozoni lëkurën tuaj në temperatura të papërshtatshme për një kohë të gjatë, me nxehtësinë shtesë irrituese ose edhe dëmtuese të lëkurës suaj të ndjeshme.

Ekziston edhe një faktor më shumë për t’u marrë parasysh: bakteret e banjës. Disa njerëz mendojnë se larja e fytyrës në dush mund ta ekspozojë lëkurën tuaj ndaj baktereve të ajrit në banjën tuaj.

Problemi, pra, qëndron në ujin e nxehtë , dehidratimin e lëkurës dhe zgjerimin e enëve të gjakut të ndjeshme në lëkurë. Në fakt, larja e fytyrës në dush mund të ndihmojë vërtet në pastrimin e fytyrës, pasi avulli nga dushi zbut përmbajtjen e poreve dhe ju mund të pastroni lëkurën tuaj në mënyrë më efektive.

Është një fakt që nuk ka asnjë korrelacion midis larjes së fytyrës në dush dhe shkaktimit të puçrrave. Kalimi për shumë kohë në dush mund të zgjerojë enët e lëkurës dhe të përkeqësojë poret.

Si përfundim, uji i nxehtë nuk do të dëmtojë lëkurën tuaj dhe nuk do të shkaktojë puçrra ose ndonjë problem tjetër. Sidoqoftë, përdorni ujë të ngrohtë në vend të ujit të vluar, dhe ajo që duhet të bëni në bazë ditore është pastrimi i fytyrës për një lëkurë të shëndetshme. Pastrimi, në fakt, është ai që heq papastërtitë, përbërjen dhe papastërtitë që mund të shkaktojnë dëme. Pastrimi i mëngjesit është opsional, nëse nuk keni lëkurë të yndyrshme, por natën është gjithmonë e nevojshme para se të shkoni në shtrat./abcnews.al