Ylli i basketbollit amerikan lirohet nga burgu rus pas shkëmbimit me një tregtar të dënuar armësh

schedule14:42 - 8 Dhjetor, 2022

schedule 14:42 - 8 Dhjetor, 2022

Ylli i basketbollit amerikan Brittney Griner është liruar nga paraburgimi rus gjatë një shkëmbimi të të burgosurve me trafikantin e dënuar rus të armëve Viktor Bout, kanë konfirmuar zyrtarët amerikanë.

Griner u dënua me nëntë vjet burg në Rusi pasi u dënua pas akuzave për drogë.

Dy herë fituese e medaljes së artë olimpike dhe kampione, ajo u arrestua më 17 shkurt, një javë përpara se Rusia të dërgonte trupa në Ukrainë, në një aeroport të Moskës, ndërsa kishte në posedim fishekë që përmbanin vaj kanabisi, i cili është i ndaluar në Rusi.

Bout, i njohur si “tregtari i vdekjes”, ishte një nga njerëzit më të kërkuar në botë përpara arrestimit të tij në vitin 2008 me akuza të shumta në lidhje me trafikimin e armëve.

Për gati dy dekada, ai ishte një nga tregtarët më famëkeqë të armëve në botë, duke u shitur armë shteteve mashtruese, grupeve rebele dhe kryekomandantëve vrasës në Afrikë, Azi dhe Amerikën e Jugut.

Presidenti Biden ka postuar në Twitter se ka folur me Brittney Grines, pas njoftimit se ajo është liruar nga paraburgimi rus.

Në një postim në Twitter, ai postoi foto të tij duke u takuar me gruan e Griner, Cherelle Griner, në Shtëpinë e Bardhë./Abcnews.al/