Vrau kundërshtarin e Çapjas dhe të atin, kush është shqiptari me 4 emra i arrestuar në Greqi

schedule14:00 - 11 Tetor, 2020

schedule 14:00 - 11 Tetor, 2020

Ky që shikoni në foto është Jorgo Leku, shqiptari me 4 emra i arrestuar ditën e sotme në Greqi pasi akuzohet si autor i vrasjes së Gentian dhe Nezir Beqirit të ndodhur në gusht të vitit 2012 në Elbasan.

Gentian dhe Nezir Beqiri u ekzekutuan në shtëpinë e tyre në 15 gusht 2012, nga Jorgo Leku në bashkëpunim me Etien Canin. Ata ishin paraqitur në shtëpinë e Nezir Beqirit si miqtë e djalit, Gentianit i cili ndodhej i paralizuar dhe në arrest shtëpie.

Etien Cani

Ishte babai i shokut të tyre ai që i hapi derën pasi njohu shokët e djalit. Në atë moment Cani qëlloi me armë ndaj Beqirit duke e lënë të vdekur në vend.

Policia ka dy pista për vrasjen e Beqirit. E para është ajo e motiveve të dobëta pasi Cani dyshonte se Gentian Beqiri i kishte ngacmuar të dashurën. Pista tjetër është ajo e hakmarrjes së vjetër me Çapjat, pasi Gentian Beqiri ishte një ndër tre personat që ekzekutuan Sokol Çapjan në një lokal në dhjetor 2005 në Elbasan duke çelur kështu serinë e hakmarrjeve mes familjeve në këtë qytet./mv. abcnews.al