Vrasjet e civilëve në Bucha, Macron: Rusia duhet të përgjigjet për krimet

schedule16:30 - 3 Prill, 2022

schedule 16:30 - 3 Prill, 2022

Presidenti francez Emmanuel Macron i ka përshkruar imazhet nga Bucha si “të padurueshme”, ku rusët kanë vrarë me qindra civilë.

Macron ndau dhimbjen e tij për ukrainasit dhe viktimat, duke shtuar: “Autoritetet ruse do të duhet të përgjigjen për këto krime”.

Udhëheqësi francez, i cili përballet me zgjedhje kombëtare këtë muaj ka folur rregullisht me presidentin rus Vladimir Putin gjatë gjithë periudhës së ndërtimit të pushtimit dhe më pas, dhe është pozicionuar si ndërmjetës për paqen. /abcnews.al