Vranë 21-vjeçarin shqiptar dhe plagosën vëllanë e tij në tentativën për të grabitur kanabis, dënohen me burg të përjetshëm dy anglezët

schedule10:45 - 4 Tetor, 2022

schedule 10:45 - 4 Tetor, 2022

Dy të rinjtë anglezë që vranë një shqiptar gjatë një tentative për të vjedhur drogë me vlerë 100 mijë paund, janë dënuar me burgim të përjetshëm.

Shaddai Smith, 32 vjeç dhe Jason Sebran, 38 vjeç, 21-vjeçarin shqiptar Renato Geci dhe plagosën vëllain e tij më të madh pasi hynë në një shtëpi në Hounslow, në perëndim të Londrës në vitin 2021.

Smith goditi për vdekje Gecin me një thikë kuzhine, ndërsa Sebran e ndaloi dhe sulmoi Vilson Gecin, 29 vjeç, me një kaçavidë. Prona ku ndodheshin vëllezërit përdorej si fabrikë kanabisi.

Smith dhe Sebran u dënuan secili me një minimum prej 19 vjetësh. Ata u shpallën fajtorë për vrasje dhe plagosje me dashje nga një juri javën e kaluar, ndërsa pranuan fajin.

Gjyqtarët dëgjuan se prona në Granville Avenue ishte baza e një operacioni të sofistikuar për të kultivuar më shumë se 200 bimë kanabisi.

Smith dhe Sebran u ngjitën në një shkallë dhe nga një dritare e banjës, vetëm për të gjetur shtëpinë e zënë nga vëllezërit, të cilët u përballën me ta.

Pas sulmit ndaj Gecit, të pandehurit kanë ikur nga dritarja dhe kanë dalë në tokë.

Sebran, nga Stanford-le-Hope, Essex, i tha policisë se dikush tjetër kishte hyrë në shtëpi ndërsa ai priste jashtë në makinën e tij.

Megjithatë, përshkrimi i Vilson Gecit për tatuazhet e një sulmuesi përputhej me shkronjat dhe numrat në krahët e Sebranit që tregonin emrat dhe ditëlindjet e dy fëmijëve të tij.

Ata gjithashtu u dënuan me nga gjashtë vjet secili për plagosje dhe tre vjet për vjedhje me dhunë, në të njëjtën kohë me dënimet e përjetshme. /abcnews.al