Gara për kreun e PD-së, sa demokratë kanë votuar deri në orën 17:00

schedule19:20 - 22 Maj, 2022

schedule 19:20 - 22 Maj, 2022

Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale pranë Partisë Demokratike njofton se pjesëmarrja në votime për Kryetar të PDSH deri në orën 17.00, në rang vendi ka qenë 38184 votues.

Sipas këtij komisioni Procesi po vijon i qetë në të gjitha Qendrat e Votimit dhe ftohen të gjithë anëtarët e PD të bëhen pjesë e procesit”, njofton Rithemelimi.

Në garë janë Sali Berisha dhe Ibsen Elezi.

Procesi filloi në orën 08:00 të mëngjesit të sotëm dhe ishte parashikuar të zgjaste deri në orën 180:00. Por duke pasur kërkesa të shumta nga degët procesi u shtyme 2 orë dhe do të përfundojë në orën 20:00.

Zgjedhjet po zhvillohen në 108 qendra qendra votimi, ndërsa i pari në fletën e votimit është vendosur ish-kryeministri Sali Berisha kurse i dyti rivali i tij Ibsen Elezi.

Këto zgjedhje që zhvillohen nga Komisioni i Rithemelimit vijnë në një kohë që çështja e drejtimit të PD është ende në pa një vendim të fundit nga ana e Gjykatës, e cila pak javë më parë ka pranuar ankimin e Enkelejd Alibeaj, kundër vendimit të gjyqtarit Agron Zhukri, që regjistroi ndryshimet statutore të PD të bëra në Kuvendin e 11 dhjetorit të zhvilluar nga Komisioni i Rithemelimit.

Pa pritur vendimin e Gjykatës Komisioni i Rithemelimit caktoi datën e zgjedhjeve të reja, ndonëse nga pala tjetër, që është konsideruar si e Alibeajt, këto zgjedhje janë të njëanshme dhe nuk kanë përfshirë të gjithë demokratët

/abcnews.al/