Von der Leyen: Vendet kandidate duhet të bëjnë detyrat e shtëpisë para se të kalojnë në fazë tjetër

schedule22:59 - 23 Qershor, 2022

schedule 22:59 - 23 Qershor, 2022

Kandidatët e BE-së “duhet të bëjnë detyrat e shtëpisë” përpara se të kalojnë në fazën tjetër, thotë presidenti i komisionit

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është shprehur të enjten mbrëma se vendet kandidate për në Bashkimin Evropian kanë “detyrat e shtëpisë” për të bërë përpara fazës tjetër të procesit të anëtarësimit.

Duke folur gjatë një konference të shkurtër për shtyp së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron dhe presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel pas vendimit të BE-së për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE, ajo tha:

“Të gjitha vendet duhet të bëjnë detyrat e shtëpisë përpara se të kalojnë në fazën tjetër të procesit të anëtarësimit, por jam i bindur se të gjitha do të lëvizin sa më shpejt që të jetë e mundur dhe do të punojnë sa më shumë që të jetë e mundur për të zbatuar reformat e nevojshme.”

Ajo shtoi se vendimi i sotëm forcon Ukrainën dhe Moldavinë, plus Gjeorgjinë,  të cilës BE-ja është e gatshme t’i japë statusin e kandidatit pasi të adresohen prioritetet e pazgjidhura, “përballë agresionit rus dhe forcon Bashkimin Evropian sepse i tregon edhe një herë botës. se Bashkimi Evropian është i bashkuar dhe i fortë përballë kërcënimeve të jashtme”

“Është një mesazh shumë i fortë që po dërgohet. Një mesazh uniteti, vendosmërie në aspektin politik”, shtoi Michel. /abcnews.al/