Volkswagen zbulon Golf R, modelin më të fuqishëm të prodhuar ndonjëherë

schedule14:54 - 9 Nëntor, 2020

schedule 14:54 - 9 Nëntor, 2020

Volkswagen ka zbuluar prodhimin më të fuqishëm VW Gold të bërë ndonjëherë. Me një rritje të dukshme të fuqisë dhe modaliteteve të reja të drejtimit, Volkswagen pretendon se Golf R i ri do të jetë “më i fuqishëm, më dinamik, më efikas, më i integruar nga afër dhe më dixhital”.  Fuqia do të sigurohet nga një motor 2.0-litërsh me katër cilindra me turbo.

Makina arrin një shpejtësi deri në 100 km/ orë në vetëm 4.7 sekonda dhe një shpejtësi maksimale prej 250 km/orë.  Karakteristika të tjera të reja përfshijnë një sistemi rrotullues 4Motion me motor me të gjitha rrotat.  Konfigurimi i ri 4Motion përmban kontroll selektiv të rrotullimit të rrotave në boshtin e pasmë – diferenciali i ri i pasëm shpërndan fuqinë midis boshteve të përparme dhe të pasme.

Kjo bën të mundur që të rritet ndjeshëm “shkathtësia” e Golf R, veçanërisht kur të futet në kthesë. Drejtimi është gjithashtu i rrjetëzuar përmes një VDM me sisteme të tjera ingranazhesh drejtuese të tilla si brava elektronike diferenciale dhe sistemi adaptiv i zbutjes. /abcnews.al

A look inside the Golf R 2022