Vjen reagimi nga Suedia pas indinjatës për Nobelin ndaj ithtarit të Millosheviçit

schedule12:58 - 12 Tetor, 2019

schedule 12:58 - 12 Tetor, 2019

Pas vendimit të Akademisë suedeze për t’i dhënë çmimin “Nobel” për letërsi, austriakut Peter Handke kudo shpërthyen indinjatat dhe me të drejtë.

Handke është njohur ndryshe edhe si përkrahës i flaktë i regjimit të Slobodan Milloshevicit dhe madje ka arritur deri aty sa të mohojë masakrat serbe.

Pikërisht për këtë indinjatë, ka ardhur reagimi i pare nga Akademia suedeze.

Ne nje prononcim per The Neë York Times, sekretari i Akademisë Suedeze, Mats Malm, ka theksuar se “nuk është në mandatin e akademisë që të balancojë kualitetin letrar në raport me qëndrimet politike”.

Nderkohe qe per CNN ai ka deklaruar prere se “asnjëherë nuk i komentojnë përzgjedhjet e pavaruara të cilat jepen nga institucionet të cilat zgjedhin laureatët për Çmime Nobel”.