Virusi i Gripit, në përfundim të sezonit 8 milionë raste dhe 198 viktima

schedule15:16 - 19 Prill, 2019

schedule 15:16 - 19 Prill, 2019

Edhe pse mjekët deklarojnë se sezoni i virusit të gripit është drejt fundit, shifrat janë alarmante krahasuar me një vit më parë. Janë rreth 8 milionë personat e prekur, dhe 198 numri i viktimave.

Pavarësisht se sezoni i gripit është drejt fundit, me përfundimin e fazës epidemike, numri i rasteve të të prekurve vazhdon të rritet. Sipas Influnet, në fakt, një javë më parë numëroheshin 99 mijë raste të reja, që cojnë në 8 milion e 3 mijë persona të detyruar të qëndrojnë në shtrat. I afrohemi gjithnjë e më shumë shifrës 8 milion e gjysmë të rasteve të të prekurve nga virusi në sezonin 2017 – 2018. Ky sezon që cilësohet si dhe më i rëndi numëron 809 raste të rënda dhe 198 të vdekur.

Në krahasim me vlerësimet fillestare me 5 milion persona të detyruar të qëndronin në shtrat si pasojë e gripit, këtë vit rastet janë 3 milion më shumë. Virusi këtë vit konsiderohet si shumë agresiv, me 809 raste në terapi intensive. /abcnews.al