Vinçi bie dhe shtyp për vdekje 4 persona, 9 të tjerë plagosen

schedule12:39 - 24 Janar, 2023

schedule 12:39 - 24 Janar, 2023

Katër persona janë vrarë dhe 9 të tjerë janë plagosur kur një vinç u rrëzua dhe shtypi besimtarët jashtë një tempulli në shtetin jugor indian të Tamil Nadu. Aksidenti ndodhi të dielën në mbrëmje jashtë një tempulli që ndodhet 85 kilometra në perëndim të Chennai (Madras), kryeqyteti i këtij shteti federal.

Në videon e publikuar nga mediat indiane tregohet momenti i përmbysjes së vinçit dhe skenat e panikut që pasuan. Tre persona kanë humbur jetën menjëherë dhe një i plagosur ka përfunduar në spital mëngjesin e së hënës.

Operatori i vinçit është arrestuar dhe po merret në pyetje. Një zëdhënës i policisë ia atribuoi tragjedinë gabimit njerëzor, duke nënvizuar se operatori nuk i kushtoi vëmendje terrenit, duke bërë që mjeti të anonte dhe përfundimisht të përmbys.

/abcnews.al