VIDEO/ Shpërthim i fortë në një pallat në Spanjë

schedule15:30 - 6 Maj, 2022

schedule 15:30 - 6 Maj, 2022

Një shpërthim i fortë ka ndodhur pasditen e së premtes në një ndërtesë katërkatëshe në periferi të Salamanca, në Madrit Spanjë.

Shpërthimi i cili dyshohet të jetë shkaktuar nga një rrjedhje gazi, ka shkaktuar  vdekjen e 2 personave dhe plagosjen e 18 tjerëve, sipas El Pais.

Ndërtesa ka pësuar dëme të rënda materiale, ndërsa dëmtime të shumta ka edhe në automjete e parkuara.

Në zonën shpërthimit kanë shkuar zjarrfikësit nga Madridi, shërbimi lokal i mbrojtjes civile dhe policia bashkiake.

Një zëdhënës i shërbimeve të urgjencës tha se “zjarrfikësit po përpiqeshin të arrinin në banesën ku ndodhi shpërthimi, me një shkallë nga pjesa e përparme e ndërtesës dhe se ata kishin shpëtuar katër persona brenda.  Për momentin zjarrfikësit po i japin përparësi kërkimit të viktimave të mundshme që mund të jenë brenda ndërtesës”, shtoi zëdhënësja./abcnews.al/