VIDEO/ Policët e përplasin me makinë dhe i gjuajnë me shkelm kokës, australiani përfundon në koma

schedule03:28 - 18 Shtator, 2020

schedule 03:28 - 18 Shtator, 2020

Një burrë në Australi ka përfunduar në gjendje kome pas dhunës brutale të policisë. Ngjarja ka ndodhur në shtetin e Viktorias.

Burri i identifikuar si Timothy Atkins, thuhet se jeton me çrregullim bipolar dhe kishte marrë për më shumë se një ditë ndihmë të shëndetit mendor në spital, para se të dilte.

Spitali thirri policinë për të, por policia e trajtoi Atkins në mënyrë brutale. Një prej policëve e goditi me kryqëzor, ndërsa kolegu i tij e shkelmon në kokë. Ngjarja u kap në kamera.

Grupet e të drejtave civile po bëjnë thirrje për një hetim të pavarur ndaj oficerëve, pasi pamjet tronditëse të incidentit të dhunshëm u shpërndanë në internet.