VIDEO/ “Mision i suksesshëm”, sonda e NASA-s godet asteroidin për ta devijuar nga rruga e tij

schedule07:38 - 27 Shtator, 2022

schedule 07:38 - 27 Shtator, 2022

Një sondë e agjencisë amerikane NASA u përplas qëllimisht ditën e djeshme me një asteroid për të ndryshuar kursin e tij me fuqinë e energjisë kinetike.

Sonda, pak më e vogël se një makinë ra mbi asteroid me një shpejtësi që i kalonte 20.000 kilometra në orë.

Ekipet e NASA-s në qendrën e kontrollit të misionit në Maryland shpërthyen në brohoritje në momentin e përplasjes.

Asteroidi Dimorphos, rreth 11 milionë kilometra larg Tokës, kishte filluar të rritej ngadalë në imazhet spektakolare të transmetuara drejtpërdrejt nga kamera e anijes. Sipërfaqja gri e çrregullt e shkëmbit dukej qartë.

“Ne po hyjmë në një epokë të re në të cilën potencialisht kemi aftësinë për të mbrojtur veten nga përplasjet me asteroidë të rrezikshëm,” përmblodhi Lori Glaze, drejtore e shkencave planetare në NASA.

Dimorphos ka një diametër prej 160 metrash dhe nuk paraqet asnjë rrezik për planetin Tokë. Është një satelit i një asteroidi më të madh, Binjakët, dhe deri më tani ka bërë një revolucion të plotë rreth tij në 11 orë e 55 minuta. NASA dëshiron të zvogëlojë orbitën me 10 minuta, me fjalë të tjera ta afrojë atë me Binjakët.

Do të duhen ditë deri në javë përpara se shkencëtarët të konfirmojnë se orbita e asteroidit në fakt ka ndryshuar. Ata do ta bëjnë këtë falë teleskopëve në Tokë, të cilët do të vëzhgojnë ndryshimin e orbitës së asteroidit më të vogël rreth atij më të madh pas përplasjes.

Kjo provë shënon testin e parë të kësaj teknike.

Ai i lejon NASA-n të bëjë prova në rast se një asteroid një ditë kërcënon të përplaset me Tokën.

Anija udhëtoi për rreth dhjetë muaj pasi u nis nga Kalifornia. Për të goditur një objektiv aq të vogël sa Dimorphus, faza e fundit e fluturimit të tij ishte plotësisht e automatizuar, sikur të ishte një raketë e vetëdrejtuar.

Misioni u monitorua gjithashtu nga teleskopët hapësinorë Hubble dhe James Webb, të cilët lokalizuan renë e pluhurit në mënyrë që të mund të llogaritej sasia e lëndës së hedhur.

Anija kozmike evropiane Hera, që do të niset në vitin 2024, do të shikojë më nga afër Dimorphos në vitin 2026 për të vlerësuar efektet e ndikimit dhe për të matur, për herë të parë, masën e asteroidit./Abcnews.al/