Vetëm 23 vjeç, berberi i shpejtë thyen rekordin botëror për modelin e veçantë të prerjes së flokëve

schedule08:05 - 2 Nëntor, 2022

schedule 08:05 - 2 Nëntor, 2022

Një berber i Afrikës së Jugut shënoi rekordin botëror të Guinnessit kur përfundoi pesë prerje flokësh me ‘zbehje të lëkurës’ në 18 minuta e 57 sekonda.

Enrico Springfield, 23 vjeç, një berber nga Johanesburgu, i cili filloi në moshën 13-vjeçare, mori rekordin për kohën më të shpejtë për të përfunduar pesë prerje flokësh me ‘zbehje të lëkurës’.

Guinness World Records tha se Springfield përfundoi prerjen e tij të pestë të flokëve në 18 minuta dhe 57 sekonda, duke e bërë atë berberin e parë që mban rekordin. Qëllimi i vendosur nga Guinness për të krijuar rekordin ishte 20 minuta.

‘Zbehja e lëkurës’ përkufizohet si një model flokësh që fillon me prerjen e flokëve deri në lëkurë në pjesën e prapme të qafës dhe kokës, dhe më pas zvogëlohet në flokë më të gjatë teksa funksionon lart në kokë.

Për të shtuar presionin, Enrico duhej të përshtaste stilin e tij të rregullt të prerjes pasi nuk i lejohej të përdorte një gërshërë me një levë që rregullon gjatësinë e prerjes. Përkundrazi, atij iu kërkua të përdorte gërshërë të veçanta, të cilat duhej t’i ndërronte brenda dhe jashtë gjatë përpjekjes për regjistrim. Çdo prerje flokësh duhet të zbehet së paku tre shkallë deri në majë të kokës, duke kërkuar përdorimin e tre mbrojtësve të ndryshëm prerës në total./abcnews.al