Vendimi për 30 qershorin, Spiropali: U garantua sovraniteti, demokracia nuk është plaçkë

schedule20:37 - 4 Nëntor, 2021

schedule 20:37 - 4 Nëntor, 2021

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019. Spiropali thotë se ky vendim dëshmon se demokracia nuk çmontohet dot për interesa të partive, dhe sipas saj nuk është plaçkë.

“Gjykata Kushtetuese certifikoi Zgjedhjet Vendore të 30 qershorit 2019. Një vendim që dëshmon se demokracia nuk çmontohet dot për interesa të partive, as nuk është plaçkë që i jepet në duar atyre që institucionet i përdorin për interesa politike dhe private pa asnjë lidhje me të mirën e përbashkët.

Zgjedhjet e 30 qershorit garantuan sovranitetin e popullit dhe siguruan ligjshmërinë e institucioneve. Parimi i periodicitetit, ndarjes dhe balancimit të pushteteve, zgjedhjeve të lira, parlamentarizmi, si struktura të forta në themelin e një shoqërie të lirë, nuk u tjetërsuan, kjo falë edhe forcës që demostroi shembulli i qytetarisë nga Veriu në Jug duke zgjedhur të parën Shqipërinë”, shkruan Spiropali. m.v/Abcnews.al