Vdes në moshën 79-vjeçare ish-presidenti i Pakistanit, Pervez Musharraf

schedule08:51 - 5 Shkurt, 2023

schedule 08:51 - 5 Shkurt, 2023

Ish-presidenti i Pakistanit, gjenerali Pervez Musharraf, i cili mori pushtetin në një grusht shteti në vitin 1999, ka vdekur në Dubai në moshën 79-vjeçare.

Ish-udhëheqësi i cili ishte president midis viteve 2001 dhe 2008, vdiq pas një sëmundjeje të gjatë, thuhet në një deklaratë të ushtrisë së vendit, raporton BBC.  Gjatë kohës së tij në pushtet, ai u mbijetoi tentativave të shumta për vrasje dhe e gjeti veten në vijën e parë të luftës midis islamistëve militantë dhe Perëndimit.