Vdekja e studentes nga sulmi brutal brenda në kishë, shkakton zemërim në Nigeri

schedule03:22 - 3 Qershor, 2020

schedule 03:22 - 3 Qershor, 2020

Duhej të ishte një nga vendet më të sigurta për të kërkuar strehim. Në vend të kësaj, Uwaila Vera Omozuwa u sulmua ndërsa studionte në kishë, sipas policisë Nigeriane. 22-vjeçarja vdiq në 30 maj, vetëm disa ditë pas sulmit brutal brenda kishës, në qytetin Benin, tha një zëdhënës për CNN.

Një zëdhënës i policisë së Nigerisë në një deklaratë e përshkroi vdekjen e Omozuwa si një “sulm brutal”. Zëdhënësi i Kishës, Olaitan Olubiyi tha se Omozuwa ishte një anëtare e korit që kishte studiuar në mënyrë private në kishë pasi masat e bllokimit për shkak të pandemisë koronavirus u vendosën në Nigeri në mars.

“Ne të gjithë jemi të shkatërruar nga vdekja e saj. Ajo vendosi të bëjë disa studime private gjatë bllokimit sepse kisha ishte paqësore. Ajo po merrte çelësin nga pastori i famullisë dhe e kthente atë pas studimeve të saj. Por atë ditë ajo nuk e ktheu atë dhe roja e natës që filloi detyrën e gjeti atë të mbytur në gjakun e saj dhe gjysmë të zhveshur në sallën e kishës,” tha Olubiyi.

Studentja e universitetit u dërgua në spital, ku mjekët luftuan për ta shpëtuar atë, por Omozuwa vdiq tre ditë më vonë, tha kisha.