Varhelyi: Nevojë thelbësore për sigurimin e shpejtë në Ballkanin Perëndimor

schedule15:03 - 25 Janar, 2021

schedule 15:03 - 25 Janar, 2021

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi shprehet se BE-ja i qëndron pranë Ballkanit Perëndimor në luftën kundër COVID-it.

Varhelyi përmes një postimi në Twitter shkruan se është një nevojë thelbësore për sigurimin e shpejtë të vaksinave në këtë rajon.

“Në Këshillin Europian sot duke përfaqësuar Komisionin Europian. Në luftën kundër COVID19, BE i qëndron pranë partnerëve të saj në  Ballkanin Perëndimor dhe në rajon. Theksoj nevojën për të siguruar qasje të shpejtë në vaksinat në rajonet Ballkanit Perëndimor. Nënvizoj gjithashtu shqetësimet mbi zhvillimet në lidhje me çështjen Navalnyi” , shkruan Varhelyi.

Varhelyi  edhe më parë ka thënë se ë vendeve të Ballkanit Perëndimor për sjelljen e BE me çështjen e vaksinave për rajonin. Ai dha lajmin se BE ka nisur lëvizjet për të siguruar vaksinat anti-COVID për vendet e Ballkanit./abcnews.al