Vaji i kokosit: Si ta përdorni për të trajtuar flokët tuaj

schedule15:30 - 7 Korrik, 2021

schedule 15:30 - 7 Korrik, 2021

Vajrat natyralë janë më të njohur se kurrë dhe vajrat e trupit janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u hidratuar. Por vaji i kokosit gjithashtu vlen një vend në rutinën tuaj, sepse është një trajtim i kujdesit të lartë.

“Vaji i kokosit është unik sepse është i ngjashëm me strukturën natyrale lipide të flokëve dhe mund të depërtojë në flokë më shumë se vajrat e tjerë”, thotë Leo Izquierdo i IGK Hair Care, një markë që përdor vaj kokosi në Good House Keeping. Nëse mendoni se flokët tuaj mund të përfitojnë nga pak dashuri e butë dhe kokos, këtu janë të gjitha përgjigjet e pyetjeve tuaja rreth përfshirjes së këtij përbërësi në rutinën tuaj:

Cilat janë përfitimet e flokëve nga vaji i kokosit?

Kur aplikohet rregullisht (dy deri tre herë në javë nëse lloji i flokëve tuaj është normal më rrallë nëse keni flokë të imët), vaji i kokosit mund të përmirësojë vajosjen e flokëve, duke e bërë më të lehtë krehjen dhe menaxhimin, ndërsa rrit shkëlqimin nga parandalimin e cërcitjes ”, shpjegon farmacistja e GH Beauty Lab, Sabina Wizemann. Especiallyshtë veçanërisht e dobishme për flokët e dëmtuar sepse ndihmon në mbrojtjen e boshtit të flokëve dhe “përfundimisht mund të riparojë dëmtimin e lëkurës”, thotë ai.

Çfarë lloj vaji kokosi është më i mirë për flokët?

Ka shumë raste kur përdoret si trajtim i flokëve, gatim organik, vaj kokosi i papërpunuar ose i pastër, direkt nga kavanoza. Një maskë e thellë kondicioneri ose një zbutës i vajit të kokosit si një përbërës kryesor është veçanërisht i dobishëm: Kjo ndihmon që këshillat tuaja të mos ngrihen dhe të rëndohen.

Si të përdorni vajin e kokosit si maskë për flokët

Profesionistët rekomandojnë përdorimin e tyre si një larje paraprake para se të lahen me shampo për të “mbrojtur flokët nga thithja e ujit të tepërt”, thotë Wizemann. Ai gjithashtu zvogëlon cërcitjen dhe i bën flokët më të lehta për tu modeluar pas dushit.

Këtu është mënyra më e mirë për ta zbatuar:

Zgjidhni vaj kokosi të papërpunuar

Vendosni vajin e kokosit në flokë dhe krehni atë në flokë të thatë.

Lëreni për 15 deri në 30 minuta që të thithet.

Lani mirë flokët me një shampo të mirë (mund të duhet të bëni dy banja për të hequr të gjithë vajin) dhe lëreni të zbutet si zakonisht.

Si të përdorni vajin e kokosit si një trajtim gjatë natës

Lënia e vajit të kokosit brenda natës do t’ju japë “përfitimet maksimale”, thotë Wizemann, dhe “duhet të japë një pamje më elegante dhe një ndjesi më të butë” pas larjes me shampo. Për një trajtim më intensiv:

Vendosni vaj kokosi të papërpunuar në flokë të thatë dhe krehër.

Mbështilleni fort flokët me një kapak larjeje, shami apo peshqir të vjetër para se të flini.

Shpëlajeni mëngjesin tjetër dhe mos harroni se mund t’ju duhet të bëni shampo dy herë për të hequr plotësisht vajin dhe për të ndjekur zbutësin tuaj të rregullt.

Këshilla profesionale: Nëse keni lëkurë me vaj, provoni të shtoni një sasi të vogël të vajit të kokosit në kondicionerin tuaj.

Si të përdorni vaj kokosi për të stiluar flokët tuaj

Nëse ideja e aplikimit të vajit në flokët tuaj është stresuese, mund të filloni duke përdorur një sasi të vogël për të zvogëluar cërcërjen dhe ta aplikoni atë në skajet e flokëve tuaj. Thjesht fërkoni pak vaj midis duarve dhe krehni ose lani skajet.

A mund të jetë vaji i kokosit i keq për flokët tuaj?

Jo, vaji i kokosit nuk mund të bëjë që flokët tuaj të bien siç thuhet! Në përgjithësi, megjithatë, ju ndoshta duhet të shmangni vajin e kokosit nëse keni lëkurë të yndyrshme, pasi mund të bllokojë poret dhe “të shkaktojë puçrra rreth vijës së flokëve te njerëzit që nuk e tolerojnë lëkurën me vaj”, thotë ai. Wizemann./abcnews.al