Vaji i kokosit do t’i bëjë flokët tuaj të rriten?

schedule14:21 - 3 Shkurt, 2021

schedule 14:21 - 3 Shkurt, 2021

Ka kaq shumë vajra, sa është e pamundur të mbahen, por shumë e konsiderojnë vajin e kokosit HBIC të të gjithë vajrave. Ka fituar një reputacion kaq të ndezur sepse nuk ka shumë gjëra që vaji i kokosit nuk mund të bëjë.  Vaji i kokosit ka fuqinë për të djegur dhjamin, për t’ju bekuar me flokë të shëndetshëm dhe të trashë, për të luftuar bakteret, për të hequr përbërjen pa probleme, për të punuar si pastë dhëmbësh zbardhuese etj. Megjithëse mund të vazhdojmë përdorimet e tij, por le të ndalemi te flokët.

Stilistja e famshme e yjeve, Cynthia Alvarez thotë se gjëja më e mirë në lidhje me vajin e kokosit është çmimi i tij super i lirë. Pra, nëse nuk keni një kavanoz, do të dëshironi të blini pasi ta lexoni këtë.

Vaji i kokosit ka fuqinë t’i bëjë flokët tuaj të rriten më të gjatë, të trashë dhe të shëndetshëm
Le ta fillojmë këtë histori menjëherë me përgjigjen që të gjithë kemi pritur: A i bën vaji i kokosit flokët tuaj të rriten? Po, vërtet po. “Vaji i kokosit patjetër do të ndihmojë flokët tuaj të rriten më të shëndetshëm, më të trashë dhe më të gjatë”, konfirmon Alvarez.

Nuk është sekret që përbërësit e ashpër që gjenden në shumë shampo mund t’i heqin flokët nga vajrat natyralë, të mirë për ju.

“Nëse flokët tuaj po ndihen pak të thatë ose të dëmtuar, vaji i kokosit është një trajtim i mirë para-shampon për të parandaluar që shampot të heqin të gjitha vajrat nga flokët tuaj”, sugjeron Broën. Pra, masazhoni vajin e kokosit në flokët tuaj nga rrënja në majë përpara se të lani me shampo për ta parandaluar këtë.
Përdoreni atë para një pune me bojë të madhe për të parandaluar dëmtimin e ngjyrosjes së flokëve
“Më pëlqen t’u them klientëve të caktuar që të vendosin pak vaj kokosi në flokët e tyre para se të marrin vëmendjen kryesore ose të bëjnë platin sepse ndihmon në mbrojtjen e flokëve nga zbardhuesi”, thotë Broën.
Në fund fërkojeni atë në skajet tuaja të ndara për një rregullim të shpejtë dhe kontrollin e shkumës./abcnews.al