Ukraina tha se e kishte ekzekutuar, komandanti rus i Detit të Zi shfaqet në publik

schedule09:41 - 27 Shtator, 2023

schedule 09:41 - 27 Shtator, 2023

Viktor Sokolov, komandanti i flotës ruse të Detit të Zi në Krime, është treguar duke marrë pjesë në një takim, një ditë pasi forcat speciale ukrainase pretenduan se ai vdiq në një breshëri raketash.

Në videon dhe fotografitë e publikuara nga ministria ruse e mbrojtjes dhe të shfaqura në televizionin shtetëror të martën, Sokolov shihet duke marrë pjesë në një video-konferencë me ministrin e Mbrojtjes Sergej Shoigu dhe admiralë të tjerë të lartë dhe shefa të ushtrisë, shkruan Al Jazeera.

Forcat speciale të Ukrainës thanë të hënën se Sokolov u vra në gadishullin e aneksuar nga Rusia së bashku me 33 oficerë të tjerë në një sulm me raketa në selinë e flotës ruse të Detit të Zi në portin e Sevastopolit.

Deklarata shtoi se 105 të tjerë u plagosën në sulme./abcnews.al